Ortam havasını, kirleticilerden arındırmak ve istenen şartlar doğrultusunda koşullandırmak için havalandırma tesisatı yapılır. Havalandırma ve klima tesisatının çok değişik uygulamaları vardır.

Konfor klima sistemleri: İnsanların yaşadıkları mahalde ısıl konforunu ve taze hava ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılan klima sistemleridir. Mahaldeki havanın sıcaklığı, hızı, nemi ve insanların aktiviteleri, insanların giysileri ısıl konforu etkiliyen faktörlerdir.

Endüstriyel klima ve havalandırma sistemleri: İmalat sürecinin gereği olarak yapılan klima ve havalandırma sistemleridir. Bu tür sistemlerin dizayn şartları, prosesin ihtiyacı olan koşulların sağlanmasına yöneliktir.

Temiz oda klima ve havalandırma sistemleri: Ortam havasının, toz, partikül, mikrop, mikroorganizma gibi canlı veya ölü parçacıklardan arındırılmasına yönelik yapılan klima ve havalandırma sistemleridir. İlaç, tıbbi alet, gıda ve mikrochip üretimi, ameliyathaneler, labarotuvarlar kullanım alanları arasındadır. Temiz odalar, uluslararası standartlarda temizlik sınıflarına ayrılmıştır.